Aké svetlo do kúpeľne?

25x

Kúpeľňa je miestnosť, v ktorej trávime rána aj večery, a to každý deň. Je to jedna z najdôležitejších miestností v byte, a zaslúži si kvalitné osvetlenie. Nielen preto, že často krát býva bez okna alebo len s minimálnym prístupom denného svetla, ale aj preto, že na rôzne úkony v kúpeľni potrebujeme priame bodové osvetlenie. Preto aj mnoho domácností preferuje niekoľko svetiel, a intenzitu osvetlenia si tak môže regulovať. Dnes sa pozrieme na to, ako vybrať to najlepšie svetlo do kúpeľne.

Mäkké alebo ostré osvetlenie? 

Túto otázku si kladie asi každý, kto zariaďuje alebo renovuje kúpeľňu. V prípade mäkkého osvetlenia sa jedná o väčší luster na strope, s mliečnym alebo čírym sklom. Mliečne sklo je príjemné a rozptyľuje sa prirodzene po celej kúpeľni. Hodí sa napríklad ráno, keď sme ešte rozospatí a príliš ostré svetlo by nám spôsobilo šok ☺.

Ostré osvetlenie v podobe bodových svetiel si môžeme umiestniť v kúpeľni v podstate kdekoľvek. Aj na stenu či plafón, ale napríklad aj za zrkadlo, kde sa bodové svetlo skutočne hodí. Menšie bodové svetlá sú osvetlia kúpeľňu presne tak, ako potrebujete, a to aj v noci. Dokonca si môžete vybrať aj rôzne farebné žiarivky, ktoré spravia krásne náladové osvetlenie, vhodné na čas strávený leňošením v horúcej vani.

Svetlá v bielej kúpeľni

Viete si vybrať správnu žiarivku?

Žiarivka alebo žiarovka, mali by ste si vybrať tú správnu, ktorá je vhodná do kúpeľne. Vedeli ste, že žiarovky sa delia nielen podľa spotreby elektrickej energie, ale aj podľa intenzity a zafarbenia svetla?

  1. Teplé biele svetlo – maximálne do 3 500 KW, jedná o klasické žiarovky, ktoré sú svojím mäkkým svetlom podobné dennému svetli pri svitaní a západu slnka. Toto svetlo poskytuje odpočinok a relaxáciu ľudskému organizmu.
  2. Neutrálne biele svetlo – od 3 500 do 5 000 KW, jedná sa o klasické biele denné svetlo, ktoré vám kúpeľňu bez problémov osvetlí celú. Hodí sa hlavne ako stropové osvetlenie.
  3. Studené biele svetlo – do 7 000 KW. Toto svetlo nie je prirodzené pre ľudský organizmus, preto sa hodí skôr len ako bodové osvetlenie v kúpeľni alebo kuchyni, keď sa potrebujete sústrediť na nejakú prácu. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: AKÉ ŽALÚZIE DO KÚPEĽNE , AKO ODSTRÁNIM VODNÝ KAMEŇ , BAMBUSOVÉ ŽALÚZIE NA TERASU

Extra tip pri výbere svetelných zdrojov do kúpeľne: 

Pri výbere svetla zohľadnite vlhkosť priestoru, a také svietidlá, ktoré odolávajú pare aj vode. Číslo IP označuje stupeň krytia pred dotykom, a aj ochranu pred vodou. Čím vyššie číslo, tým vyšší stupeň ochrany.

Tiež si môžete vybrať aj svetlá, ktoré reagujú hneď po rozsvietení, ale aj úsporné LED žiarovky, ktoré šetria spotrebu energie.

Aké sú momentálne trendy pri kúpeľňovom osvetlení? 

  • Stropné svietidlá v geometrických tvaroch, buď v jednoduchom minimalistickom dizajne, alebo aj zdobené kryštálmi. Všetko závisí od celkového dekoru vašej kúpeľne.
  • Bodové osvetlenie, ktoré vychádza spoza zrkadla, a je akoby neviditeľné.
  • Bodové osvetlenie, ktoré je pri vani, a vytvára náladové osvetlenie rôznych odtieňov.
  • Pri farbe svietidiel vedie klasická biela, ale aj transparentné odtiene. Pri farebnosti sa stretnete viac menej len s čiernou či šedou. Zlaté či prezdobené svietidlá už vyšli z módy.
  • Veľmi efektné je aj LED podsvietenie vane napríklad, ktoré samo o sebe neosvetlí celú kúpeľňu, len jej dodá romantický nádych.
  • Za zmienku stoja aj zapustené vodeodolné bodové svietidlá, ktoré môžete nainštalovať buď do sprchy alebo do podlahy, bez akýchkoľvek obáv.
  • Ak máte radi mäkké svetlo sviečok, ale bojíte sa otvoreného ohňa, do kúpeľne si môžete zaobstarať aj LED sviečky, ktorých svetielko je na nerozoznanie od skutočných.