Biele fasády domov

1703x
biele fasády domov

Stojíte pred výberom farby vašej fasády? Rozmýšľate nad rôznymi farbami a neviete sa rozhodnúť? Najradšej by ste stavili na klasiku a neriešili žiadne farebné kombinácie? V tomto článku sa dočítate niečo viac o najobrúbenejšej bielej fasáde. Možno ste ani nevedeli, načo všetko brať ohľad a že výber správnej farby je taký dôležitý. Biela je dobrá! Tou nikdy nič nepokazíte – dovoľte nám vás o tom presvedčiť v dnešnom článku.

biele fasády

Najbežnejšia farba fasády

Najčastejšou a najbežnejšou farbou či už v exteriéry alebo interiéry je práve biela. A keď to nie je biela tak je to vždy nejaká svetlá krémová či béžová farba. Ľudia ju radia medzi svoju obľúbenú a preto aj keď sa porozhliadnete po nových rozostavaných uliciach je jej tam veľká prevaha. Touto farou totižto nič nepokazíte. Vo veľa pohľadoch vzbudzuje eleganciu, pôsobí útulne a tiež moderne.

Psychológia bielej farby

Biela farba ako je o nej aj známe je farba poriadku, čistoty a prezentuje neutrálnosť. Zo všetkých možných farieb práve biela má najväčšiu schopnosť odrážania svetla. Rozšíri a roztiahne priestor a v porovnaní s ostatnými farbami má neutralizujúcu funkciu. Ak je biela farba použitá ako farba pozadia teda napríklad či už farba vnútri domu alebo ako biela fasáda vonku na dome – všetko , čo bude stáť pred ňou nadobudne dôraz a vyzdvihnutie.

Prečítajte si aj: Vzorkovník farieb na fasádu domu.

Kde bielej povedať ÁNO a kde NIE

Určite to každý z vás pozná a nemusíme to ani rozmazávať, vždy keď si dáte biele tričko tak ako naschvál na ňom prischne nejaká škvrna. Zákon schválnosti! Na bielej ploche je najviac vidieť aj tú najmenšiu škvrnu a niekedy to dokáže pekne naštvať. Preto si treba zvážiť v akom prostredí sa váš dom nachádza a či biela bude pre vás výhra alebo len možné trápenie.

Pri rušných cestách, kde častokrát autá v rýchlosti vojdú do kaluže dažďovej vody sa naozaj neoplatí pýšiť sa bielou fasádou. Pretože biela nemusí ostať moc dlho. Ale napríklad tomuto problému viete aj veľmi jednoducho predísť, buď si zvolíte inú farbu fasády alebo ak si aj vyberiete bielu je tu pár typov ako ju chrániť.

  • pravidelne sa o ňu starať a čistiť ju
  • vysadiť si pred dom živý plot, stromy alebo rastliny, ktoré aspoň trochu eliminujú vznik možného výskytu špinenia (teda tým pádom napríklad živý plot prvotne zachytí dažďovú vodu)
  • zaplotiť si exteriér

Biela fasáda sa perfektne hodí do radových novostavieb, ktorá vyrástla na kraji malého mestečka alebo keď starému domu chcete vdýchnuť život.

biela fasáda

Kombinujte s bielou, nebojte sa!

Nikde nie je predpísané, že by ste sa mali držať vždy len jednej farby. Kedy to tak bolo, všetko by bolo nudné a nezaujímavé. V interiéry tiež kombinujete viac farieb dokopy a určite z toho vždy vznikne perfektné dielo na pohľad. S bielou viete kombinovať naozaj každú možnú farbu aby ste aspoň trochu oživili okolie. Nebojte sa toho ani v exteriéry. Najobľúbenejšou kombináciou je asi biela a šedá – to je taká už zaužívaná klasika. Tak isto nebude na škodu ani kamenný obklad alebo možno aj drevo. Fantázii sa naozaj medze nekladú.

Vonkajšie žalúzie pre oživenie okolia a fasády

Exteriérové tienenie je v dnešnej dobre čoraz viac populárnejšie a populárnejšie. V mestách ale i dedinách nám všade vyrástli nové štvrte a keď sa pôjdete večer poprechádzať už pomaly každý dom sa pýši či už vonkajšími roletami alebo ešte luxusnejšie vyzerajúcimi vonkajšími žalúziami. V krásnej antracitovej farbe k vašej bielej fasáde vytvoria veľmi moderný a príjemný pohľad. Ich údržba je veľmi jednoduchá a dnes už vo svete modernej techniky si ich viete ovládať pomocou elektrického vypínača alebo aj ovládača. Šetria energiu, chránia príbytok pred zlodejmi a určite nájdete mnoho ďalších výhod, ktoré vám ponúkajú.

Modernému vzhľadu vášho domčeka dopomôžu aj vonkajšie žalúzie, či rolety.

Čistenie bielej fasády

Myslím, že každý z vás nám dá za pravdu, keď povieme, že fasáda je ako tvár každého domu – preto by sme mali dbať aj na jej čistotu. Dennodenne odoláva vplyvu počasia či už dažďu alebo slnečnému žiareniu. Stretáva sa s dymom, prachom a rôznymi toxickými látkami. Odoláva výparom z áut, smogom a presne tieto vplyvy ovplyvnia výzor a celkový vzhľad fasády domu.

Niektoré sú odolnejšie iné zase menej, ku každej sa treba správať inak. Už pri samotnom výbere by ste dopredu mali myslieť aj na to, na čo bude práve vaša fasáda vystavovaná a akým podmienkam bude čeliť. Niekedy stačí keď do rúk vezmete obyčajný saponát, no nie je to tak pri všetkých druhoch fasády. Nemusí byť každý z nás taký zručný majster a takt isto aj nie všetky znečistenia zvládnete sami. V podobných prípadoch by sme vám radili obrátiť sa na profesionálov. Dnes už vo vašom okolí určite nájdete širokú ponuku.