Čistenie komína, čo o ňom potrebujete vedieť?

599x

Prečo vlastne treba komín čistiť? 

Pretože je zanesený od splodín. Tak by znela zjednodušená odpoveď. Okrem toho, ak ho aktívne používate najmä počas zimných mesiacov, pred každou vykurovacou sezónou by ste ho mali dať prečistiť. Ide predsa o vašu bezpečnosť.

Vedeli ste, že najčastejšou príčinou vzniku požiarov v dome sú veci ako opotrebovanie vykurovacieho telesa, porušenie tesnosti dymovodu, nesprávna montáž, otvorené komínové dvierka či neodborné vypaľovanie komínov? 

Takže už vieme, že čistenie komína je dôležitá záležitosť, ktorú treba stihnúť ešte pred vykurovacou sezónou. Nespoliehajte sa na to, že ste tak urobili minulý rok. Je jedno či bývate v rodinnom alebo obytnom dome.  Čistenie komína má nielen technickú stránku, ale aj ekologickú. Pri spaľovaní vznikajú sadze, ktoré majú negatívny dopad na zdravie, ale aj životné prostredie.

Kúrim tuhým palivom, ako často mám komín čistiť?

Ešte stále existuje veľa domácností, ktoré kúria tuhým palivom ako je drevo či koks. Pri tomto type kúrenia je čistenie nielen žiaduce, ale priam nutné! 

Pred vykurovacou sezónou si dajte komín aj pec poriadne skontrolovať odborníkom. Počas sezóny si môžete komín svojpomocne prečistiť aj vy. Urobte tak aspoň raz počas sezóny.

Čistenie komína

Kúrim plynom, ale mám komín bez vložky! 

V starších domoch môžeme stále nájsť komíny bez vložky, čo sa už v dnešnej dobe považuje za vysoko rizikové. Ak komín nestihnete pred vykurovacou sezónou zrekonštruovať, doprajte mu aspoň detailnú revíziu.

Kúrenie plynom je bezpečnejšie, avšak nezabudnite na kontrolu všetkých spotrebičov na plynné palivá.

Kúrim plynom a mám komín s vložkou

V tom prípade vám gratulujeme, revíziu a čistenie komína vám postačí realizovať raz za rok. Predpokladajme, že sa k tomuto štandardu dopracuje časom väčšina slovenských domácností.

Aké sú riziká, ak si komín nedám skontrolovať?

Riziká sú naozaj veľké, a to najmä ak kúrite pevným palivom, prípadne kúrite plynom, ale zároveň občas používate aj krb.

Výnimkou nie sú ani veľmi závažné nehody končiace smrťou. 

  1. Hrozí riziko vzniku požiaru. Najmä ak sa jedná o nevyvložkovaný komín a spaľovanie tuhých palív. Pri nedostatočnom alebo zanedbanom čistení hrozí vyhorenie sadzí, ktoré sa usádzajú vo vnútri komína.
  2. Hrozí priotrávenie splodinami. Ak teda máte zanesený komín, splodiny z horenia budú unikať naspäť do miestnosti. Nebezpečné ak sa tak stane v noci počas spánku.
  3. Riziko poškodenia spotrebičov. To hrozí v tom prípade ak máte zanesený komín a kúrite plynom. Hlavne ak teda stále vlastníte komín bez vložky. 
  4. Neškodíte len sebe, ale aj životnému prostrediu. Pri zanesenom komíne sa decht a iné splodiny uvoľňujú aj do ovzdušia, a to určite nechcete.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Ako sa chrániť pred slnkom? , Ako zariadiť malý balkón?

Čistiť sám alebo zavolať kominára?

Raz za rok, na dôkladné prečistenie a detailnú revíziu komína a vykurovacích telies sa naozaj oplatí radšej zavolať odborníka. Kominár ani v dnešnej dobe nie je nákladná položka a za pocit bezpečnosti vám to určite stojí. Môžete tak urobiť ešte v lete.

Počas aktívnej vykurovacej sezóny by ste si mali z času na čas komín vyčistiť aj sami. Postačí vám na to drôt a špeciálna rotačná kefa. Ak máte komín z nerezu, mali by ste použiť len kefu plastovú, aby ste si ho nezničili.

Záver

Čistenie komína by ste nemali podceňovať, a to ani v tom prípade ak kúrite plynom. Pri tuhých palivách by to mala byť samozrejmosť aj viac krát počas sezóny. Zaručíte si tým nielen čistotu, ale aj bezpečnosť celého domu. Revíziu komína a pece nechajte vždy na profesionálov, a spravte tak v dostatočnom časovom predstihu. Nezabudnite, vidieť kominára prináša predsa šťastie. ☺