Malá záhrada pred domom 

53x

Určite to poznáte – kúpili ste si pozemok na vysnívaný dom, alebo ste si dom hotový už kúpili či ste ho zdedili, no má jednu chybu – malú záhradu pred domom. Iste , takmer každý chce obrovský pozemok so záhradou ako vo filmoch, no malá záhrada má aj jednu veľkú výhodu – nevyžaduje si toľko starostlivosti. Len sa skúste opýtať ľudí s veľkou záhradou koľko času im zaberie kosenie trávnika a podobne. A tým, že sa jedná o záhradu pred domom, každý chce aby bola krásne upravená a dopĺňala exteriér domu. V dnešnom článku sa pozrieme detailne na to, ako malú záhradu pred domom navrhnúť a udržiavať, aby ste z nej mali radosť.

Projekt malá záhrada – krok za krokom

Samozrejme, s naprojektovaním malej záhrady vám vie pomôcť aj záhradný architekt, a záhradku zariadiť záhradná firma, no ak chcete ušetriť alebo sa cítite, že to zvládnete aj sami a máte kreatívnu dušu, potom vám nič nestojí v ceste.

Záhradka

Mali by ste sa držať týchto krokov:

 1. Najskôr si určiť orientáciu záhrady – je na južnej strane domu, alebo na západnej? Je to dôležité, pretože aj to vám pomôže vo výbere rastlín. Na južnej strane budete mať dostatok slnka, na západnej menej. Tiež berte do úvahy aj jej orientáciu v rámci domu a jej celkové rozpoloženie (v strede alebo orientovaná na ľavú či pravú stranu).
 1. Malú záhradu projektujte aj v súlade s okolím a s celkovým dizajnom domu alebo chaty – aby nepôsobila ako „päsť na oko“. Ak bývate v susedstve satelitných domov povedzme, okolie záhrady by malo tiež ladiť aspoň trochu aj so susedmi. Ak vám ide hlavne o súkromie, aj pri malej záhrade musíte zvoliť vysoký plot, no vo všeobecnosti platí, že čím vyšší plot, tým menšia bude opticky pôsobiť. Ak máte moderný minimalistický dom, vidiecka záhrada nebude pôsobiť harmonicky. 
 1. Chcete len okrasnú či aj úžitkovú záhradu, aj to si treba dobre premyslieť – pri malých záhradách je kľúčom k úspechu dôkladné plánovanie. Hriadky na šalát sa vám dodatočne už budú na malé miesto vkladať ťažko. Všeobecne sa malá  záhrada pred domom využíva viac menej len ako okrasná, no viete si do nej vložiť pár hriadok s bylinkami, či s menším ovocím (jahody, maliny, ríbezle) a zeleninou (šalát, mrkva, petržlen, uhorky a podobne).
 1. Spravte si nákres s podrobným návrhom malej záhrady pred domom – nemusíte byť žiadny maliari, stačí vám aj jednoduchý, no presne vyznačený nákres kde zaznamenáte, ako bude malá záhrada rozdelená plus aj to, aké rastliny či doplnky sa tam budú nachádzať. Spíšte si aj postup krok za krokom, takto sa vám projektovanie malej záhrady určite podarí. Určite si aj celkový rozpočet, ktorý ste ochotný minúť na malú záhradu pred domom.
 1. Nakúpte si všetok materiál a sadenice vopred, a až potom sa pustite do samotných prác na záhrade – na malú záhradu do pár m2 nebudete potrebovať extra pomoc, zvládnete to za pomoci rodiny aj do týždňa. Ideálne by bolo, aby ste nemuseli sami zarovnávať terén. Záleží aj na tom, čo všetko chcete v záhradke mať. Ak si neviete rady, neváhajte si na pomoc zavolať majstrov zo záhradného centra.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: ZAHRADNÉ DEKORÁCIE , SKLENÍKY

Pár tipov pre malé záhrady

 • Malá záhrada pred domom znesie aj nerovný terén. Práve na ňom vynikne oveľa viac napríklad skalka. Nelámte si hlavu nad vyrovnávaním terénu a osádzaním trávnika na celú plochu. Pri malej záhrade to nepôsobí najlepšie a ušetríte si aj kopec roboty.
 • Ak si chcete dať malú záhradu do vidieckeho štýlu, pekne sa bude vynímať malá skalka aj malé jazierko. Nezabudnite na dekorácie v podobe dreveného mlynského kola či hlinenej vázy. Z rastlín sa hodia malé trvalky, pelargónie, vresy aj malé kríky. Môžete využiť aj menšiu úžitkovú časť na ovocie a zeleninu.
 • Snívate o záhradke ladenej do provensálskeho štýlu? Bude pre vás voňavou oázou pokoja. Nesmiete zabudnúť na hriadku aromatických byliniek ako aj levandule, záhony ruží a iných pestrofarebných kvetov, ako aj na malý chodník vedúci k lavičke či hojdacej sieti. 
 • Pre milovníkov modernizmu a minimalizmu sa hodí záhradka ladená podobne ako exteriér domu – elegantne a jednoducho. Do malej záhrady dajte na menšiu plochu trávnik, ten sa vám bude aj ľahko udržiavať. Môžete zvoliť aj vyššie kríky a trávy, a dokonca aj prvok vody v podobe malej fontánky. Do modernej záhradky sa hodia aj rôzne solárne svietidlá a väčšie kamene ako dekorácie.
 • Ako sa do malej záhrady pred domom neodporúča ani veľký plot, tak ani vysoké stromy. Opticky malú záhradu ešte zmenšia, a navyše budú pôsobiť neproporcionálne. 
 • Ak v malej záhradke chcete aj okrasnú aj úžitkovú časť, nepredeľujte ju plotom ani veľkými obrubami – to malý priestor zbytočne rozkúskuje. Skôr dbajte na prirodzený prechod napríklad v podobe hriadky s bylinkami, alebo tam vysypte mulčovaciu kôru, ktorá môže slúžiť aj ako chodníček.
 • Ak máte pri dome aj terasu, ktorá vedie smerom do malej záhrady –prirodzene ju prepojte so záhradou (napríklad pomocou dreveného schodiska), bude tak pôsobiť priestrannejšie.
 • Pri malej záhrade pred domom sa držte skôr vertikálnych (predlžujúcich) línií, a nie tých, ktoré sa ťahajú smerom do šírky. 

Príliš veľa farieb a druhov rastlín bude v malej záhrade pôsobiť chaoticky. Zamerajte sa na tri centrálne kusy (napríklad dva druhy dekorácií a jedna vysoká rastlina, alebo opačne) vo farbách, ktoré sú podobných odtieňoch. Nechajte v malej záhrade vyniknúť hlavne prirodzenú zelenú.