Ako na vodiace lišty pre vonkajšie žalúzie

1451x

Nakoľko staviame dom v pasívnom štandarde, chcem sa opýtať, či viete namontovať vodiace lišty pre vonkajšie žalúzie takým spôsobom, ktorý nevytvorí tepeľné mosty? 

Kotvenie boxu už máme vyriešené v projekte a urobenú predprípravu, ale detail vodiacich líšt žiaľ nemáme domyslený…

Našiel som, že existuje takéto niečo: zateplovacie polystyrény s U profilom: 

Neviem, či je to vhodné aj pre predsadené okná, ak áno, mám o to záujem.

Prípadne iný spôsob, ale nesmie sa vŕtať do rámov okien.

Ďakujem za preverenie, 

Takýto dopyt sme dnes dostali, ideme sa teda pozrieť na to, aké máme možnosti. Viac v tomto videu:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Prepis videa:

Dobrý deň prajem. V dnešnej časti sa pozrieme na prípravu podomietkových vonkajších žalúzií či už boxov alebo vodiacich nôh. Dostali sme dopyt –

Nakoľko staviame dom v pasívnom štandarde, chcem sa opýtať či viete namontovať vodiace lišty takým spôsobom ktorý nevytvorí tepelné mosty. Ukotvenie boxu už máme vyriešené v projekte a urobenú predprípravu ale detail vodiacich nôh žiaľ nemáme domyslený. Našiel som že existuje takéto niečo, zatepľovacie polystyrény s U-profilom. Neviem či je to vhodné aj pre predsadené okná.

Prejdime si rovno nejaké technické možnosti a riešenia podomietkových žalúzií. V tomto prípade je vidno že box vrchný je podomietkový a vodiaca noha je priznaná. To znamená že je viditeľná a je ukotvená o okno. Takéto riešenie je vhodné vtedy, ak potrebujete čo najskôr osadiť žalúziu.  Ak chcete mať čo najskôr nahodené žalúzie v takomto prípade je fajn použiť takúto priznanú nohu lebo výrobný rozmer je možné zadať v podstate okamžite, ak je to len lepidlo a sieťka, odrátajú sa tam nejaké milimetre a môže sa rovno dať takáto žalúzia do výroby.

Poďme sa pozrieť na ďalšiu možnosť. Tu už je tá vodiaca noha podomietková, ako vidíte ten vrchný box je podomietkový a medzi boxom a oknom je tam ešte nalepený stirodur.

V tomto riešení sú použité vodiace nohy podomietkové. Podomietkové účko je chytené vynklom o stenu. Nevrtá sa nič do okna a uchytenie vodiacej nohy je o tie tehly. Vrchný držiak je nahodený rovno na polystyrén. A takto je spravená predpríprava na vonkajšie žalúzie. Tak isto je to vidno aj v tomto prípade, to znamená že účka sú chytené rovno do steny. A takto je hotová príprava a čaká sa na zateplenie.

V takomto prípade bol použitý zatepovací polystyrén s U-profilom. Je to síce fajn riešenie ale treba si uvedomiť že bežný meter stiroduru s tým účkom je pomerne drahý a montuje sa vo výnimočných prípadoch. Ak niekto chce takéto riešenie samozrejme je k dispozícii, ale tá cena je veľmi ustrelená.

Tak ako vidíte na tomto obrázku. Tu už je pripravený polystyrén na ktorý je lepidlom chytený tento U-profil. Výhodou takéhoto riešenia je možnosť osadenia bez tepelných mostov, to znamená že nikde nie je spojené to účko s fasádou. Všetko sa rieši v rámci polystyrénu a účka sú samostatne osadené  do polystyrénu.

Tu je detail uchytenia vrchných držiakov. Veľa zákazníkov má otázku prečo ten váš držiak stojí toľko a u konkurencie stojí oveľa menej. Je to z jednoduchého dôvodu, ak sa pozriete na tento držiak. Železo má centimeter. Existuje veľa firiem ktoré používajú klasické obyčajne držiačiky ktoré nie sú ani vhodné na použitie pri takomto riešení a hlavne keď si uvedomíte že sem ide ešte zateplenie. Takže ten držiak je možno vysunutý na nejakých 25 centimetrov. Pri takejto veľkej žalúzii je potrebné aby ten držiak bol naozaj kvalitný a udržal tú žalúziu po celú dobu jej životnosti. Ale prejdem k tomu riešeniu, na tejto stavbe sme nahadzovali držiaky na ktoré už zatepľovači nahodili takýmto spôsobom polystyrén ktorý bol zároveň nahodený so sieťkou a lepidlom. A tu vlastne zostal ten priestor kde išli nahodiť  žalúzie a pred ne išiel nahodiť krycí plech. Aj na tejto stavbe boli všetky nohy osádzané rovno do polystyrénu. Preto aj v prvej fáze neboli tie u-profily nasadzované spolu s tými držiaky.

V prípade ak je použitý stirodur a je nahodený vlastne s tým oknom. Riešením ako uchytiť držiak je použiť nejaký väčší plech ktorý vlastne rozloží tú váhu samotnej žalúzie a je možné nahodiť držiaky na stirodur. Druhá možnosť je osadiť držiaky už následne až po lepidle a sieťke. Vtedy neni potrebné použiť plech. A tá sila udrží aj celú tú žalúziu.

Tak ako je vidno v tomto prípade tento kastlík je vlastne rekonštrukcia rodinného domu kde boli  použité  staré klasické drevené rolety a zostal tam takýto kastlík.  Ten ružový priestor ostal presne na použitie vonkajšej žalúzie čiže sme to využili tento priestor a tak ako vidíte aj tu na boku tá vodiaca noha bola osadená do stiroduru a nevznikol tam zase žiadny  tepelný most. 

Na tomto konkrétnom riešení je vidno ako je nahodená na kraji podomietková noha, stredový profil samozrejme keď tá žalúzia sa delí tak je tu noha priznaná.Čiže je možné samozrejme navoliť si že jedna noha je zateplená a druhá je priznaná. Myslím si že sme prešli všetky možnosti a verím že som odpovedal aj na túto otázku či je možné zatepliť podomietkovú nohu bez tepelných mostov a bez tepelných strát.

Samozrejme možné to je. Každá firma používa inú technológiu. My to osádzame priamo do toho polystyrénu. Kotvíme to rovno s ním a vždy sa potrebujeme dohodnúť so zatepľovačmi. To znamená zvolíme si kedy prinesú polystyrén, kedy ho začnú lepiť. V tom istom časovom okne my prídeme a začneme nahadzovať podomietkové účka a následne sa dohodneme na ďalšom postupe. Kedy to bude lepidlo. Kedy tam bude sieťka. Kedy vieme osadiť krycí plech. Dôležité je samozrejme si to premyslieť ešte pred samotným zateplením. Najhoršia vec čo sa stáva, príde zákazník ku nám a hneď rovno povie že pozajtra mi zateplujú a ja by som tam chcel ešte rýchlo niečo použiť. Toto väčšinou nejde riešiť. Samozrejme máme nejaký materiál skladom ale všetko je to otázka hlavne časového priestoru a či my vieme hneď okamžite poslať našich montérov aby takúto stavbu riešili. Všetko je to otázka dohody, väčšinou sa snažíme vyjsť v ústrety ale nie vždy to samozrejme z časových dôvodov je možné.

 V prípade že nejakých ďalších otázok si viete pozrieť náš web bezhmyzu.sk alebo rovno si môžete pozrieť na našej webstránke blog kde sa snažíme zodpovedať aj iné vaše otázky.

Prípadne ak máte nejaké ďalšie otázky neváhajte nám napísať či už priamo do e-mailu info@bezhmyzu.sk alebo na našej facebookovej stránke. Ďakujem za pozornosť.