Ako vyrobiť záhradný nábytok z paliet?

613x

Prečo práve palety, a aké sú ich výhody?

Pretože nábytok nebol nikdy lacnejší! Europalety ako sa tento materiál po správnosti nazýva, je vlastne zostatkový materiál, ktorý pôvodne slúžil na manipuláciu a transport tovaru v preprave. Tiež sa používajú v skladoch na manipuláciu s tovarom. Vyrábajú sa z dreva v rozmeroch 120 x 80 x 14 cm, a vážia približne 20 kg. Avšak vedeli ste, že ich nosnosť je až do 1 500 kg?

Výroba takéhoto nábytku je veľmi ľahká, ale aj kreatívna. Záhradný nábytok z paliet si vie vytvoriť naozaj každý, aj bez prechádzajúcich skúseností.

Kde si zoženiem palety?

Europalety dnes už poľahky zoženiete na internete, alebo sa môžete opýtať vo väčšom obchode alebo sklade. A tá najlepšia správa, za jednu paletu zaplatíte len pár eur!

Sedačka z paliet

Aké sú výhody takéhoto nábytku? 

 • Je lacný – takýto nábytok vás naozaj vyjde len pár eur
 •  Je neokukaný – môžete si byť istý, že každý kus je originál, ktorý nikde inde nenájdete
 • Kreativite sa medze nekladú – páči sa vám nejaký dizajnový stôl či kreslo a nemôžete si ich dovoliť? Môžete si niečo podobné zhotoviť! S paletami sa viete doslova vyhrať, a nemáte pri tom žiadne obmedzenia
 • Je ekologický – staršie palety neputujú do smetí, ale dostávajú nové využitie v podobe nábytku a to sa počíta
 • Vydrží vám aj niekoľko sezón – europalety sú pomerne stabilný materiál, ktorý keď správne ošetríte vám vydrží naozaj dlho. Je to preto, že ich primárny účel je technický, preto sú vyrábané s tým, že by mali niečo vydržať

Ako postupovať?

 1. V prvom rade si spravte plán, načrtnite si kúsky, ktoré chcete zhotoviť. Tak isto si stanovte rozpočet.
 2. Nakúpte si europalety a iné potrebné veci, ako sú brúsky, štetce, farby a impregnačný lak. Spravte si aj revíziu náradia doma, budete potrebovať pílku, skrutkovač, klince a mnoho iného.
 3. Povedzme, že si chcete zhotoviť stolík na záhradu. Najskôr si premerajte rozmery, prípadne palety odpíľte na požadovanú dĺžku. Prichystajte si všetky kusy, ktoré budete potrebovať.
 4. Europalety ošetrite. Brúsnym papierom zbrúste drsné miesta dohladka.
 5. Priskrutkujte všetky kusy spolu. Dajte si záležať, aby to bolo na pevno.
 6. Ďalej prichádza na rad už len estetická stránka. Stolík  z paliet si natrite požadovanou farbou. Musí byť však odolná voči dažďu či snehu. Môžete použiť aj dve vrstvy, ak j napríklad biela.Farbu nechajte preschnúť.
 7. Po jej preschnutí musíte kus nábytku ešte ošetriť lazúrou. S jej výberom vám poradia v predajni. Je to ochranná vrstva a slúži ako impregnácia. Nábytok vám tak dlhšie vydrží.
 8. Voilá, váš prvý kúsok nábytku z europaliet je na svete! Môžete ho dodekorovať podľa vášho vkusu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Vyvýšený záhon z paliet, Grilovanie doma, Sieťky na okná

Čo všetko sa dá z paliet zhotoviť?

Ak ste zvládli jednoduchý záhradný stolík, ďalšie veci vám už pôjdu od ruky. Palety sú ako stvorené do záhrady. Môžete z nich vytvoriť napríklad záhradné kresielko, či dokonca celé sedenie v podobe záhradnej lavice. Videli ste už  záhradnú hojdačku z paliet? To je niečo! 

Viete si z nich zhotoviť aj akýsi organizér záhradného náradia, či dizajnový vonkajší stojan na kvety. 

Záver

Ak ste doteraz váhali, ako vynoviť vašu záhradu a nechcete míňať horibilné sumy na záhradný nábytok, riešenie v podobe nábytku z europaliet je pre vás ideálne. Priučíte sa niečo nové, a na konci tohto procesu budete na seba hrdí, ako ste to dokázali. Výrobu nábytku z paliet zvládne naozaj každý. Odmenou vám bude vlastnoručne vyrobený dizajnový kúsok za pár eur.