Látkove rolety a ich údržba.

2244x
Látkové rolety
Látkové rolety

Ak máte doma látkové rolety, tak starostlivosť o ne nie je vôbec náročná. Nemusíte si s nimi robiť žiadne starosti a ich údržba je naozaj veľmi jednoduchá. No napriek tomu je dôležité aby ste venovali pozornosť či už mechanizmu rolety alebo čistote jej látky. Nižšie sa dočítate o celkovej údržbe alebo napríklad ako odstrániť škvrny z látkovej rolety.

Údržba látkových roliet

Väčšina látok, ktoré sú použité pri roletách sa neodporúčajú prať. Treba si vždy overiť, akú látku máte na svojich roletách vy, ale tieto látky  sa nemôžu prať. V priebehu bežného čistenia látky by malo stačiť ak odstránite prach napríklad pomocou vysávača. Pozor však aj pri tejto činnosti aby ste nezničili látku, nastavte si vysávač na najnižší stupeň odsávania. Vysávač je tiež ideálne použiť pri čistení roliet Deň/Noc. Látkové rolety možno očistiť aj suchou handrou.

Rolety Deň/Noc
Rolety Deň/Noc

Ak je potrebné dôkladnejšie čistenie, môžete použiť aj navlhčenú handru alebo špongiu. V tomto prípade treba ale nechať rolety dôkladne uschnúť a to tak, že ich necháte stiahnuté dokým nebudú suché. Neodporúčame ich zrolovať kým sú vlhké. Na čistenie si vyberte deň kedy je vonku teplejšie alebo svieti slnko – roletky tak rýchlejšie uschnú a priame svetlo Vám dokonale ukáže všetky nečistoty, ktoré budete potom ľahko vedieť odstrániť.

TIP: Rolety počas čistenia nedávajte dole z mechanizmu. Ušetríte si tým čas a nemusíte ich potom znovu montovať. Čistite ich priamo na okne.

Odstránenie škvŕn z látkových roliet

Nie vždy bude stačiť iba navlhčená handra. Ak máte na látke väčšie škvrny bude potrebné použiť aj jemný čistiaci prostriedok. V tomto prípade skúste najprv reakciu látky na čistiaci prostriedok, niekde na skrytom mieste (napr. kde je látka prichytená k mechanizmu). Ak sa po uschnutí neukážu žiadne zmeny na látke tak môžete pokračovať v čistení aj na ploche, kde sú škvrny. Ak chcete predísť vzniku plesní, musíte si dávať pozor aby rolety nezvlhli. Takže by nemali byť vystavované vplyvom vonkajšieho počasia a dobré je prevetrať miestnosť.

Interiérové rolety
Látková roleta JAZZ

TIP: K odstráneniu menších škvŕn niekedy postačí iba ak špinavé miesto vygumujete obyčajnou  čistiacou gumou.

Ako často treba čistiť látkové rolety?

U každého je toto individuálna záležitosť.  Či už vertikálne žalúzie alebo látkové rolety, ich údržba je vykonávaná podľa znečistenia. Vplývať na to môže prašnosť prostredia alebo ak sa potrebujete náhle zbaviť škvŕn, ktoré sa objavili na rolete. A preto táto tieniaca technika je  vhodná do menej prašných priestorov. Odporúčame však rolety utrieť od prachu alebo prípadne prejsť ich vysávačom raz alebo dva krát do roka.

Ale ako sme spomínali u každého je to individuálne, ak sa Vám bude zdať, že rolety potrebujú očistiť pustite sa do toho napríklad pri čistení okien alebo jarnom upratovaní. Veď vtedy ide všetko do poriadku.

Čítajte aj: Potrebujete zatieniť veľké okná? Skúste sa pozrieť na naše vertikálne žalúzie.

Čistenie navíjacieho mechanizmu rolety:

Tento mechanizmus nie je potrebné premazávať alebo nejako dôkladne ošetrovať. Pri každodennom používaní sa sám udržuje čistý. Zabraňuje to každodennému usadzovaniu prachu na roletách a tiež deformácii látky. Taktiež musíme spomenúť, že na rolety by ste nemali vešať žiadne ďalšie predmety alebo ak máte doma deti, dajte pozor aby sa na nich nehúpali.

Látkové rolety

Kedy je vhodné prať v práčke?

Ako sme si spomínali vyššie, prať v práčke sa neodporúča, ale niektoré produkty sa predsa len môžu očistiť aj touto cestou. Opäť pripomíname, treba si to zistiť pri type látky, či látka dovoľuje údržbu pomocou práčky. Napríklad vertikálne žalúzie sa môžu ošetriť v práčke, treba ich zložiť z okna a povyberať z jednotlivých lamelov. Treba ich zbaviť aj jednotlivých ovládacích prvkov(retiazky, doštičky) Neskôr môžu byť opláchnuté vo vani alebo teda aj v práčke. Nakoniec ich treba len povesiť a nechať uschnúť.

Keď je teda materiál látky prispôsobený na to aby bol praný, použite iba vrecúško na pranie, kde sa poukladajú lamely (stočené). A pranie pustiť najviac na 30 stupňoch. Keď materiál dovoľuje, kľudne môžete použiť na údržbu aj parný čistič. Všetko si ale musíte zistiť pred prvým čistením látky aby ste boli oboznámený s tým ako látku nepoškodíte.

Dúfam, že sme vám aspoň trochu pomohli. Ak budete chcieť v niečom poradiť alebo budete mať na nás nejaké podobné otázky neváhajte nás kontaktovať napríklad aj Facebookovej stránke.