Ako zariadiť malý balkón

663x

Snívate už dlhšie o tom ako si zariadite svoj malý súkromný priestor v novom byte? Aj keď je váš balkón maličký viete si v ňom vykúzliť naozaj veľa a využijete každý priestor naplno. Možno sa tam nebude zmestiť všetko po čom by ste túžili ale určite sa nájde nejaký kompromis. Všetko čo budete potrebovať je trochu kreativity a môžete sa pustiť do zariaďovania.

Ako zariadiť malý balkón

Ako zariadiť malý balkón? 

Na vdýchnutie nového života vášmu balkónu existuje množstvo riešení. Či už sa rozhodnete pre tie lacnejšie alebo drahšie – balkón bude vyzerať útulne a prakticky. Štýlovo si ho viete zariadiť veľmi rýchlo. Určite si dopredu čo je pre vás prioritou. Či ho chcete využívať na oddych a spoločné chvíle s priateľmi alebo aby ste ho mohli využívať na prácu či prípravu chutných letných jedál?

Prečítajte si tiež: Varenie v prírode a recepty bez panvice

Čo nesmie chýbať na balkóne? 

Ak ste sa rozhodli na čo presne chcete balkón využívať tu je pár tipov na čo myslieť ako prvé:

Nábytok a miesto na sedenie je určite na prvom mieste. Tento výber vám uľahčí aj neskoršie zariaďovanie. Ak chcete využiť málo priestoru skúste sa vrhnúť po malých stoličkách so stolíkom, nech si máte kde vychutnať rannú kávu. Ak viac preferujete oddych a nepotrebujete nič iné kúpte si lehátko a môžete v ňom preležať pol dňa s dobrou knižkou v ruke. Ďalším fajn tipom je aj nábytok s paliet, ktorý si spolu s nami už viete aj zhotoviť sami. Ak ste nenáročný tak váš balkón sa môže niesť aj v boho štýle a sedieť sa dá na zemi, stačí vybrať vhodný koberec deky a plno vankúšov. 

Nezabúdajte na zeleň

Zeleň na balkóne vám určite spestrí a okorení priestor. Do malých i veľkých kochlíkov si viete nasadiť aj bylinky, ktoré sa čerstvé zídu aj v kuchyni. Ak si nazbierate viac zelene a umiestnite ich ku dverám, už je jedno či do balkónu vchádzate zo spálne či z obývačky – vytvorí sa nádherné splynutie vonkajšieho a vnútorného priestoru. A aby sa vám dovnútra cez leto nenasťahovala žiadná háveď v podobe múch, komárov alebo včiel, na dvere by ste si skúste nainštaklovať sieťky proti hmyzu.

balkón

Okrem toho zeleň vo vás bude evokovať dojem záhrady alebo prírody. Rastlinky môžete rozmiestniť po zemi ale aj na stene. Ak neviete však akú zeleň, tu máte pár tipov: bambusky, čerstvé bylinky, muškáty, slnečnice, čili papričky, ale aj okrasné kvety, ktoré sú nenáročné na starostlivosť.

Ako zariadiť malý balkón

Mohlo by vás zaujímať: Tieniaca plachta na terasu proti slnku

Malý balkón – veľa zážitkov

Na čítanie sa hodí malá pohovka, deka a príjemné osvetlenie. Romantickú večeru si užijete s vašou polovičkou pri fľaške dobrého vína. Na grile si isto ugrilujete chutné chody. Veľký vankúš s dekou a môžete pozorovať hviezdy. Vidíte na balkóne si toho viete užiť naozaj veľa. Ak chcete niekam usadiť priateľov a posedieť s nimi tiež pri dobrom vínku tak na balkóne dokážete presedieť aj hodiny. Čerstvý vzduch, jemný vánok a príjemná atmosféra je to najlepšie, čo si môžete želať.

Ochráňte sa pred slnkom

Balkón by ste si mali plnohodnotne vedieť užívať ako večer tak aj cez deň. Preto v lete keď sú tieto neúnosné horúčavy by ste sa na vašom balkóne mohli skryť pod markízu. Pred slnkom budete chránený tak počas celého dňa a vytvoríte si príjemný chládok. Takto si môžete vychutnať napríklad na vašom balkóne aj nedeľný obed alebo chutné raňajky.

Prečítajte si aj: Ako sa chrániť na záhrade pred slnkom?

Farby na balkóne

Nezabudnite ani na farebné dekorácie alebo aj ako si zladiť svoj malý priestor do príjemných upokojujúcich tónov. Dekoračné deky alebo vankúše z pletenín na sa na váš balkón budú hodiť či už je zima alebo letné obdobie.  Svetlo je tiež krásnou dekoráciou a vytvára príjemnú atmosféru na večer. Spoľahnúť sa môžete na malé lampičky, sviečky alebo lampášiky.